Lebo medveď...

Autor: Lenka Loncová | 5.6.2013 o 21:34 | (upravené 5.6.2013 o 22:02) Karma článku: 5,61 | Prečítané:  856x

Svojho času som sa, predpokladám, dosť jasne vyjadrila, čo si myslím o siláckych (prázdnych?) rečiach ľudí okolo mňa (viď http://loncova.blog.sme.sk/c/295893/Babovky-so-silnymi-recami.html). Nechcem sa opakovať, hoci by sa o podobných veciach dalo písať do nemoty. Opravte ma, ak sa mýlim, ale tí, čo ma aspoň trochu poznajú, by určite dosvedčili, že som človek úprimný a uprednostňujem, ak ľudia konajú priamo a povedia mi, čo si myslia, rovno do očí. Iste. Občas to zabolí, ale aj tak je to lepšie než pretvárka či klamstvo. Ako človek priamy a úprimný sa s vami podelím o svoj ďalší postreh. Či už to budú čítajúci brať osobne, alebo nie, zdôrazňujem, že ide o môj vlastný názor a teda nepredpokladám, že s ním bude súhlasiť celé Slovensko. Naopak, myslím si, že mi budú mnohí oponovať, ale čo už, to už tak v živote býva...

Snažím sa byť tolerantným človekom, ale občas je toho už naozaj priveľa. Napríklad také fajčenie. Vždy som ho považovala za niečo zbytočné, škodlivé, ba priam hlúpe. No, samozrejme, že som sa stretla a neustále sa stretávam s mnohými ľuďmi, ktorí skoro každý deň dobrovoľne podliehajú spomínanej nerozumnej neresti. Je to ich vec, poviete si. Ale ja vravím: Nie je. Je to v prvom rade vec tabakových spoločností zarábajúcich na ľuďoch, ktorí si síce často aj uvedomujú, že by asi nemuseli vdychovať to svinstvo, veď naším pľúcam dá zabrať už len ten znečistený vzduch, ale aj tak si zapália. No a čo. Robia to tisícky iných, tak prečo nie ja? (Necítite tú v poslednej dobe toľkokrát opakovanú stádovitosť?) Veď žijem len raz a je to môj život. (Ďalšia obľúbená fráza.) Už nefajčím tri minúty, dva týždne, štyri mesiace... (ale mojej frajerke nehovor, že si ma dnes videla s cigaretou), vieš, pri pive je to iné... Aké iné? Neviem. Možno je naozaj ľahšie prestať jesť čokoládu, začať pravidelne športovať, nepozerať televíziu alebo piť len čaj. Ale to nič nemení na skutočnosti, že cigarety sú v prvom rade obrovským zdrojom financií a tí, čo ich kupujú, doslova a do písmena platia za jedovaté, ba čo viac karcinogénne látky. Viem. Už ste to počuli tisíc ráz a nezaujíma vás to. Omyl. Možno mi teda dáte radšej za pravdu, len aby som prestala dokola omieľať to, čo viete aj bezo mňa.

Ako nefajčiar sa, bohužiaľ, pravidelne cítim ako ten, čo je mimo. Hoci nerada, priznávam, že je to aj vďaka ľuďom, ktorých považujem za priateľov. Akože sa mi vždy chcú ochotne prispôsobiť, keď ideme von a v prvom „nefajčiarovi" zistíme, že je plne obsadený. Tak, prečo, do pekla, vymýšľam, a chcem hľadať iný podnik? Aj keby to mal byť taký, po odchode z ktorého nebudem smrdieť ako hnoj? Prepáčte, kamaráti, viem, kritika by mala byť konštruktívna - čo tak začať behať alebo si radšej trieskať hlavu o stenu (možno by ste si ublížili menej).

Mám kamarátov, kolegov, susedov, ba dokonca aj žiakov, čo fajčia. Mám ich rada. Dobre, klamem, susedov mám rada len niektorých. Ale aj tak si myslím svoje vždy, keď si zapália. Nikto na svete ma nepresvedčí, že prestať fajčiť sa nedá. Ja zas nikoho nebudem presviedčať, že je to ľahké. Nie je, resp. neviem, nikdy som ani len nezačala, ale aj tak - asi to nie je ľahké. Vy mi povedzte. Sem s tými výhovorkami, prečo to nie je ľahké alebo prečo to je ťažké. Pre nedostatok pevnej vôle? Alebo za to môže blbý šéf? Kolegovia, ktorí ma vždy vytočia? Stres? Kamaráti, ktorí si tiež zapália? Frajerstvo? Rakovina, o ktorej som len počul, ale tvárim sa, akoby som neveril v jej existenciu?

Netvrdím, že každý, kto fajčí, dostane rakovinu. Viem, že nie. Veľa ráz v živote som sa zblízka presvedčila, že jej podľahnú práve tí, čo sa snažia žiť zdravo, športovať ap. Ide však najmä o to, že mám stále potrebu zakričať niečo ako: Naozaj mi prekáža, keď v celej Bratislave alebo Žiline len horko-ťažko nájdem slušný podnik, kde sa nefajčí! Naozaj mi prekáža, keď sa „musím" tváriť, že mi fajčenie nelezie na nervy, lebo nechcem byť nezdvorilá! Naozaj mi prekáža, že sa fajčí v reštauráciách a že dym často cítiť aj v „oddelených nefajčiarskych" častiach! Naozaj mi prekáža, keď na zastávke cítim cigaretový dym! Naozaj mi prekáža, keď si ku mne v autobuse alebo vo vlaku sadne niekto, koho cítiť na kilometre ďaleko a ja sa nemôžem normálne nadýchnuť! A naozaj mi prekáža to, že musím stále ustupovať ja. Smola. Som menšina, prečo sa vôbec ozývam. Smola. Lebo chcem.

Prečo teda podľa mňa ľudia fajčia? V prvom rade ide o prachy, mnohí na fajčení zarábajú. A okrem toho si myslím, že ďalšími dôvodmi sú nevedomosť, ľahostajnosť, nedostatok pevnej vôle, málo odhodlania, hlúposť. Viem, len som enumeratívne vypísala samé negatívne a nelichotivé vlastnosti. No presvedčte ma, prosím vás, že to tak nie je! A výhovorky typu - sú aj horšie veci - si nechajte pre seba, keď si budete potrebovať niečo ospravedlniť, veď ja viem, že fajčenie sa nerovná tretej svetovej...

A ešte jeden postreh z nedávnej minulosti. Povedali mi, že chemoterapia je oveľa väčšie svinstvo než fajčenie. A ja som im odpovedala, že chemoterapiu ľudia podstupujú len preto, lebo sú zúfalí a chcú sa za každú cenu vyliečiť. Nemajú na výber. Nechcú riskovať, že odmietnu niečo, čo by im mohlo teoreticky zachrániť život. To pochopiť viem, ale to, že iní fajčia preto, lebo... To nepochopím. Odpoveď na nepoloženú otázku nepoznám. Lebo medveď? Veru. Každý nech začne od seba. Vo všetkom. Ja sa budem snažiť byť aj naďalej trpezlivá, tolerantná a milá. Ale svoje si poviem vždy. A keď nie, tak to aspoň napíšem. Lebo medveď.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?